Schroth teraapiast

Kes mind teavad, on kuulnud ka skolioosist, ehk ka Schroth teraapiast. Veebruaris 2016 lähen Barcelonasse kaheks nädalaks, et õppida Schroth teraapiat spetsialistide käe all Barcelona Scoliosis PT School nimelises koolis. Olen seda kursust juba pool aastat pikisilmi ootadnud! Tutvustan seda meetodit teilegi.

Teraapia sai alguse Saksamaal, kui Katharina Schroth (1894-1985) oma kogemuse põhjal teraapia lõi. Ta pühendas tunde erinevate korrektsioonide proovimisele ning avastas asendeid ning liigutusi, mis ta kõverduse vähemmärgatavaks muutsid. Alates aastast 1921 alustas Katharina praktiseerimist oma erakliinikus. Esialgu kestis üks ravikuur kolm kuud. Juba väikese lapsena aitas Katharina tütar Christa kliinikus oma ema. Hiljem õppis ta füsioterapeudiks ning alustas tööd ema kliinikus. Christa Lehnert-Schroth pühendas terve oma elu skolioosipatsientide raviks.

Pilt grupitunnist 1930ndatel Ida-Saksamaal.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3180431/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3180431/

Aastal 1955 emigreerusid ema ja tütar Lääne-Saksamaale ning avasid uue kliiniku, kus võtsid vastu patsiente üle Saksamaa ning ka välismaalt. Christinast sai kooli direktor kuni aastani 1995, mil ta pensionile jäi. Praegu arendab pärandit edas Katharina Schrothi lapselaps Dr. Hans-Rudolph Weiss.

Skolioos on lülisamba kolmemõõtmeline deformatsioon, mis võib olla kaasasündinud ehk kongenitaalne (sündides lülisamba anomaaliad ehk väärarengud/kõrvalekalded), idiopaatiline (tekkepõhjus teadmata) või neuromuskulaarne (närvi- lihaskoe haigustest tingitud). Tuhandest lapsest kolmel kuni viiel tekib ravi vajav skolioos.

Katharina Schroth kirjeldab skolioosi ja teraapiat oma raamatus nii: “Skolioos on muutus jõudude tasakaalus (ebavõrdsus lihaste pikkuses ning suuruses), mis saab alguse juba labajalgadest, jalgadest ja puusadest. Mida suurem on muutus keskjoonest, seda pikemaks ja väiksemamahulisemaks muutuvad haaratud lihased. Nad muutuvad lõdvaks ning lõpuks inaktiivseks ning kaotavad toetava funktsiooni.  Lihased muutuvad lühemaks või pikemaks vastavalt kehatüve asendi muutustele.  Muutused kehatüves saavad toimuda ainult siis kui vastavad toetavad lihased annavad järele ning muutuvad pikemaks.”

Seetõttu peab ravi parandama rühti, et keha saaks saavutada oma algupärase vertikaalse telje. See saab juhtuda ainult läbi lihasgruppide arendamise ja treenimise läbi, mis vastutavad püstise rühi eest. Taastamaks lihastasakaalu, peavad pikenenud lihased lühenema ning lühenenud lihased pikenema. Et need lihased suudaksid hoida lülisammast ning roidekorvi normaalses vertikaalses asendis, peab neid tugevdama ja seda mõlemal poolel. Põhiline on, et inaktiivsed lühenenud lihased teevad pikenenud asendis tööd. [pp. 42-43]  “The Schroth Method: Three-Dimensional Treatment for Scoliosis”  Christa Lehnert-Schroth

Schroth meetod tegeleb kolme dimensiooniga – sagitaalse, frontaalse ja ristiteljega. Korrektsioon peab toimuma mitte ainult külgsuunas ning eest-taha suunas, vaid ka pikkuses.

Põhiline, mida Schroth meetod õpetab on:

  • Lülisamba rotatsiooni korrigeerimine, kopsumahu suurendamine läbi rotatsioonilisate hingamistehnikate;
  • lülisamba normaalse asendi taastamine läbi vaagnakorrektsiooni, hingamistehnika ja stabiliseerivate isomeetriliste kontraktsioonidega;
  • rühi paradamine ka igapäevaelu juures, mitte ainult teraapia ajal.
Näited uuringutest, meetodi positiivsetest külgedest:
Schroth teraapia vähendab kõverusi ning vajadust minna operatsioonile

Aastal 1991 kliinilises uuringus võrreldi patsiente noorukiea idiopaatilise skolioosiga kahes kliinikus: Iiri kliinik, kus ei praktiseerita Schrothi ja Dr. Rigo Schroth meetodi kliinik Barcelonas.

  • 28% patsientidest Iiri kliinikus läksid operatsioonile
  • Ainult 6% patsiendidest Dr. Rigo kliinikus läksid operatsioonile
Rigo M, Reiter Ch, Weiss HR. “Effect of conservative management on the prevalence of surgery in patients with adolescent idiopathic scoliosis.” Pediatric Rehabilitation 2003 Jul-Dec;6(3-4):209-14.

Schrothi patsientidel on väiksem tõenäosus kõveruse suurenemisele

Kontrollgruppi, kus ravi ei saadud, võrreldi grupiga, mis sai statsionaarset rehabilitatsiooni Katharina Schroth Kliinikus. Ravi mitte saava kontrollgrupi kõverus süvenes 2-3 korda rohkem kui nendel, kes said statsionaarset ravi Schroth meetodiga

Weiss HR, Weiss G, Petermann F. “Incidence of curvature progression in idiopathic scoliosis patients treated with scoliosis in-patient rehabilitation (SIR): an age- and sex-matched controlled study.” Pediatric Rehabilitation 2003 Jan-Mar;6(1):23-30.

Schroth patsientidel ei leitud kõveruse suurenemist 3 aastat pärast ravi 

Uuring algas 1989, kokku 181 skolioosipatsienti:

  • Keskmine vanus: 12.7
  • Keskmine Cobb nurk: 27 kraadi
  • Keskmine risseri märk: 1.4

Peale järelkontrolli 33 kuu möödudes kõverduse progressiooni ei olnud.

Weiss HR, Lohschmidt K, el-Obeidi N, Verres C. “Preliminary results and worst-case analysis of in patient scoliosis rehabilitation.” Pediatric Rehabilitation 1997 Vol. 1(1): 35-40.

 

Seda postitust võikski kirjutama jääda. Arvamusi ja uuringuid on palju, infot samuti. Ma ei väida, et Schroth on imeline meetod ja ravib kõik skoliootikud. Kindlasti ei ole see ka ainuke ravi ning skolioos vajab mitmekülgset lähenemist. Igal juhul on skolioos elukestev seisund, mis ei kao, ka mitte operatsiooniga. Minu jaoks on kõige olulisem, et patsiendil tekiks arusaam, teadlikkus oma seisundist, kaoksid hirmud, mida toob üks kole ja kõver röntgenpilt ning tekiks hea kehataju. 

Eks peale veebruarit selgub, kui palju sellise meetodiga reaalselt aidata saab! Hoian teid kursis! Lisainfot leheküljelt http://www.schrothmethod.com/, kust võtsin ka materjali selleks postituseks.

 

Lõpetuseks minu lemmikpilt skolioosist

swagger

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s